Najczęściej czytane artykuły
FAQ
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące wnioskowania o stypendium oraz uczestnictwa w projekcie Śląskie. Inwestujemy w talenty Plus – I edycja, w roku szkolnym 2024/2025:
- Czym nowy projekt różni się od projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty realizowanego w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020?
Projekt Śląskie. Inwestujemy w talenty Plus – I edycja wspiera uczniów szczególnie uzdolnionych, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, uczących się na terenie województwa śląskiego. W warunkach uczestnictwa w projekcie zostało wprowadzone kryterium dochodowe, dlatego do Wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć dokumenty związane z dochodami rodziny i spełnić określone kwotowo wymogi.
Projekt wspiera, oprócz uczniów/uczennic liceów ogólnokształcących i technikum, również uczniów/uczennice szkół branżowych I stopnia.
- W jaki sposób można złożyć Wniosek o przyznanie stypendium w ramach projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty Plus – I edycja?
Wniosek należy przygotować elektronicznie w dedykowanej do tego aplikacji. Nabór wniosków będzie prowadzony przy wykorzystaniu platformy elektronicznej ePUAP (https://epuap.gov.pl). Wniosek wraz z załącznikami należy podpisać za pomocą podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego za pośrednictwem Profilu Zaufanego.
- Czym jest ePUAP i do czego służy?
ePUAP to skrót od nazwy: Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Dzięki tej internetowej platformie można bezpłatnie załatwić wiele spraw w urzędach bez wychodzenia z domu – w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu, szybko, wygodnie i bez kolejek. ePUAP jest platformą bezpłatną, można się do niej zalogować wchodząc na stronę epuap.gov.pl.
- Czym jest oraz w jaki sposób założyć profil zaufany?
Profil Zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Umożliwia złożenie podpisu w formie elektronicznej. Za pomocą Profilu Zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie oraz możesz podpisać dokumenty, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Profil Zaufany można założyć bezpłatnie za pomocą strony internetowej: pz.gov.pl. Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego, w którym krok po kroku pokazujemy jak łatwo i szybko można złożyć konto na platformie ePUAP. Film dostępny jest tutaj.
- W jaki sposób można złożyć Wniosek o przyznanie stypendium za pomocą platformy ePUAP?
Postępuj według następujących kroków:
- Zarejestruj/zaloguj się na platformie ePUAP za pomocą strony internetowej: https://epuap.gov.pl/
- Wybierz nową sprawę w sekcji sprawy ogólne, poprzez wybór - „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”
- Załącz wypełnione dokumenty tj. Wniosek o przyznanie stypendium, skan świadectwa szkolnego, dokumenty związane z dochodem rodziny oraz ewentualne dodatkowe załączniki określone w Regulaminie przyznawania stypendium
- Podpisz załączone dokumenty za pomocą Profilu Zaufanego
- Wyślij podpisany Wniosek o przyznanie stypendium za pomocą platformy ePUAP do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
- Jak zostanie zweryfikowane kryterium dochodowe?
Podczas wypełniania Wniosku o przyznanie stypendium w aplikacji konieczne będzie wskazanie odpowiednich danych liczbowych związanych z dochodem rodziny ucznia. Na podstawie uzupełnionych informacji i ilości osób znajdujących się w rodzinie nastąpi kalkulacja dochodu na jednego członka rodziny. Weryfikacja wykazanych danych nastąpi na podstawie stosownych załączników przedstawionych wraz z Wnioskiem.
- Jakie dokumenty załączyć do Wniosku o przyznanie stypendium, aby przedstawić dochód rodziny?
Do Wniosku dołącz zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych w 2023 roku oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub zaświadczenie od pracodawcy o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzonych w 2023 roku, wszystkich pełnoletnich na dzień złożenia wniosku członków rodziny.
- Jakie dokumenty dołączyć do Wniosku o przyznanie stypendium w przypadku uzyskania dochodów z innych źródeł?
- W przypadku uzyskania dochodu opodatkowanego ryczałtem dołącz zaświadczenie z urzędu skarbowego zawierające informacje o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku, wysokości opłaconego podatku w 2023 roku.
- W przypadku uzyskania dochodu nieopodatkowanego dołącz dokument potwierdzający wysokość dochodu uzyskanego w 2023 roku np. decyzja, zaświadczenie, orzeczenie, oświadczenie.
- Posiadam gospodarstwo rolne, jakie dokumenty należy dołączyć do Wniosku o przyznanie stypendium?
Dołącz do Wniosku zaświadczenie z urzędu gminy/miasta o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego (liczba hektarów przeliczeniowych) w 2023 roku lub nakaz płatniczy.
- W jaki sposób alimenty wpłyną na dochód rodziny?
Łączna kwota otrzymanych alimentów w 2023 roku zostanie wliczona do dochodu rodziny i musisz ją wykazać we wniosku. Jeśli świadczysz alimenty na rzecz innych osób wówczas łączna kwota tych alimentów zostanie odliczona od dochodu rodziny. Do wniosku należy załączyć dokumenty świadczące o wysokości alimentów np. decyzja, zaświadczenie, orzeczenie, oświadczenie. - W jaki sposób pozyskać zaświadczenie o wysokości dochodu i składkach, które trzeba przedłożyć wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium?
Wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium należy przedłożyć zaświadczenie o wysokości: przychodu, dochodu, podatku należnego, składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023.
Zaświadczenie do celów stypendialnych o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenie społeczne wydawane jest przez Urząd Skarbowy.
Aby otrzymać zaświadczenie należy udać się osobiście do US lub złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia za pomocą pisma ogólnego korzystając z platformy e-Urząd Skarbowy (wzór wniosku o wydanie zaświadczenia oraz instrukcja jego złożenia znajdują się pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/zaswiadczenia/pliki-do-pobrania/).
Uwaga! Nie jest dopuszczalne przedłożenie pisma, które zostało wygenerowane automatycznie w e-Urzędzie Skarbowym np. druku ZAS-DF lub druku ZAS-DFU.
Zaświadczenie o wysokości składek zdrowotnych należy pobrać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (osobiście lub za pośrednictwem platformy PUE) lub od pracodawcy. W sytuacji zatrudnienia u więcej niż jednego pracodawcy informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne należy pobrać od każdego pracodawcy.
- Jakie dokumenty należy dołączyć do Wniosku o przyznanie stypendium oprócz dokumentów dotyczących dochodów?
Do wniosku dołącz świadectwo szkolne wydane na zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
W przypadku ubiegania się o punkty dodatkowe dołącz:
- zaświadczenie o uzyskanych tytułach laureata lub finalisty konkursów i/lub olimpiad i/lub turniejów, organizowanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad;
- aktualne na dzień składania wniosku orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia ubiegającego się o udzielenie stypendium, wydane ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności przez zespół orzekający, działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
- Czy spełnienie kryterium dodatkowo punktowanego dotyczącego konkursów/olimpiad/turniejów będzie potwierdzał dyplom dołączony do Wniosku o przyznanie stypendium?
NIE. Spełnienie kryterium dodatkowego zostanie potwierdzone wyłącznie poprzez dołączenie zaświadczenia (uzyskanego w roku szkolnym 2023/2024) wydanego laureatowi lub finaliście przez organizatora konkursu/olimpiady/turnieju, który został zorganizowany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2020 r. poz. 1036, z późn. zm.). Dyplomy oraz inne zaświadczenia (uzyskane w konkursach szkolnych, gminnych lub powiatowych, konkursach typu „Kangur”, „Jonasz”, „Omnibus”, „Albus”, „Olimpus” „Bóbr”, „Nudna Matematyka", „Śląski Konkurs Matematyczny" itp., a także olimpiadach i zawodach sportowych), nie potwierdzają spełnienia kryterium dodatkowego, co oznacza, że nie będą one brane pod uwagę (punktowane) podczas oceny Wniosku o przyznanie stypendium.
- Czy uczeń/uczennica uczęszczający do szkoły podstawowej lub student/studentka szkoły wyższej może ubiegać się o przyznanie stypendium?
NIE. O stypendium mogą ubiegać się jedynie uczniowie szkół ponadpodstawowych – liceów, technikum, szkół branżowych I stopnia.
- Czy uczeń będący mieszkańcem województwa śląskiego, uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej znajdującej się na terenie innego województwa może ubiegać się o stypendium w ramach projektu?
NIE. Uczęszczanie do szkoły zlokalizowanej na terenie województwa innego, niż śląskie uniemożliwia uczestnictwo w projekcie.
- Czy uczeń niebędący mieszkańcem województwa śląskiego, ale uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej znajdującej się na terenie województwa śląskiego może ubiegać się o stypendium w ramach projektu?
TAK. Aby ubiegać się o stypendium w ramach projektu, wystarczy uczęszczać do szkoły ponadpodstawowej, zlokalizowanej na terenie województwa śląskiego.
- Co to Plan Rozwoju Ucznia?
Każdy Stypendysta/Stypendystka będzie zobowiązany/a do zrealizowania Planu Rozwoju Ucznia (PRU), w roku szkolnym, na który przyznawane będzie stypendium. W PRU zostaną zawarte cele edukacyjne oraz rezultaty, z których Stypendysta/Stypendystka będzie zobowiązany/a rozliczyć się w formie Sprawozdania z realizacji PRU na zakończenie roku szkolnego.
Uwaga! PRU będziesz zobowiązany/a wygenerować w aplikacji i złożyć po zatwierdzeniu listy rankingowej.
- Co oznaczają kompetencje STEM?
Przez kompetencje STEM rozumie się między innymi nauki ścisłe, przyrodnicze, nauki inżynieryjno-techniczne, matematyczne oraz kompetencje cyfrowe i językowe. Projekt skupia się głównie na wsparciu uczniów/uczennic w rozwoju kompetencji STEM, czyli kluczowych na rynku pracy.
- Czy stypendium może być wydatkowane na dowolny cel?
NIE. Wydatki muszą być zgodne z katalogiem znajdującym się w § 9 ust. 4 Regulaminu przyznawania stypendiów oraz zgodne z celami edukacyjnymi i potrzebami naukowymi ucznia określonymi w Planie Rozwoju Ucznia. Szczegółowy opis wydatków kwalifikowalnych w obrębie poszczególnych katalogów, zawarty jest w załączniku nr 2 do Regulaminu. Dopuszcza się możliwość planowania lub ponoszenia wydatków nieuwzględnionych we wspomnianym katalogu pod warunkiem, że będą one służyć realizacji celów określonych w Planie Rozwoju Ucznia oraz zostaną szczegółowo uzasadnione. Należy jednocześnie mieć na uwadze, iż wszelkie wydatki ponoszone ze środków stypendialnych muszą być ponoszone w sposób efektywny i gospodarny, co oznacza, m. in. konieczność dokonywania zakupów z uwzględnieniem cen rynkowych.